Žitarice su skupina jednogodišnjih biljaka iz porodice trava kojima se pripajaju i pseudožitarice poput primjerice heljde, zbog sličnog načina korištenja ploda. Radi se o skupini namirnica koje čine osnovu prehrane većine stanovništva na zemlji, a takav položaj zauzimaju i u prehrambenoj piramidi. Iako nutritivno bogate i pogodne za naš organizam, žitarice su prečesto zanemarene. Hiperprodukcija i fokus na proizvode od bijelog brašna kao izvor svih prehrambenih zala stavili su tu iznimnu bogatu i široku paletu namirnica u sjenu, a možda ih čak stavili i na zao glas. Pogotovo zato što je najčešći oblik u kojem se one konzumiraju upravo kruh. Ovdje donosimo kratki pregled nekoliko izrazito nutritivno vrijednih žitarica koje mogu obogatiti vašu prehranu u raznim svojim oblicima.
Proso
Jedna od najstarijih žitarica, ne sadrži gluten i nutritivno je jako vrijedna. Sadrži između 10 i 15 grama bjelančevina, bogata je magnezijem, fosforom, željezom i vitaminima B-kompleksa te vitaminom E. Proso je lako probavljiva žitarica koja pomaže pri obnovi crijevne flore stoga se preporučuje ljudima koji imaju crijevnih problema, ljudima koji imaju probleme sa slezenom i gušteračom, anemijom, artritisom i migrenama, ljudima koji su pod utjecajem velikog psihičkog i fizičkog napora. Lako se priprema i može se konzumirati kao dodatak jelima u svako doba dana, za slana i slatka jela. Nakon što se ispere, kuha se između 10 i 30 minuta, ovisno o tome koliko mekan želite da bude i za koje jelo vam treba. Možete ga staviti u salate, kao dodatak povrću, za varivo ili jednostavno napraviti kašu od njega. Jedna od mojih omiljenih salata s prosom je ona s grahom.
Zob
Jedna od nutritivno najbogatijih žitarica. Sadrži oko 17% proteina, oko 55% ugljikohidrata od kojih se energija oslobađa polako, a više od 80% masnoća u zobi nezasićene su masne kiseline (jedna od kojih je i linolna, a koja je zaslužna za smanjenje kolesterola u krvi ). Zob je bogata fosforom i željezom, vitaminom B1, a sadrži i prehrambena vlakna koja su topljiva u vodi. Potiče tako peristaltiku crijeva i olakšava pražnjenje crijeva zbog čega je pogodna za ljude koji pate od zatvora te od hemoroida. Preporučuje se i dijabetičarima zato što sadrži fruktozu i betaglukan koji povećava toleranciju na glukozu koja se oslobađa iz škroba, kod nervoze i iscrpljenosti te za vrijeme stresnih razdoblja. Ako nikako drugačije, ubacite zob u prehranu barem putem zobenih pahuljica za doručak koje možete kombinirati sa raznim suhim voćem, sjemenkama i orašastim plodovima po želji!
Heljda
Heljda zapravo nije žitarica, već pripada porodici zeljastog povrća. Svrstava se u skupinu žitarica zbog sličnog korištenja ploda. Niz je razloga zbog kojih biste heljdu trebali uvrstiti u svoju prehranu : ne sadrži gluten, a sadrži svih osam esencijalnih aminokiselina, bogata je vlaknima, smanjuje kolesterol i šećer u krvi te sadrži i antioksidans rutin koji jača stijenke kapilara. Može se pripremati kao kaša, dodatak varivu, služi kao zamjena za rižu, a posebno je ukusan i lagan kruh od heljde.
Pir
Uz proso, jedna od najstarijih žitarica podrijetlom iz Azije. Lako je probavljiv, potiče probavu te se koristi u prehrani starijih, oboljelih te djece. Sadrži slabiji oblik glutena pa ga podnose i osobe koje su na njega netolerantne. Zrno mu je slično onome od pšenice no nešto je veće, a ima i veći udio proteina, dobar omjer esencijalnih aminokiselina te kao i većina navedenih žitarica bogat je željezom, magnezijem, fosforom, kalcijem te vitaminima B skupine. Kupiti se može zrno pira, pirovo brašno (dobro je miješati s drugim brašnom ), mlijeko od pira te razni proizvodi od pira poput meni omiljenih, krekera sa sezamom koji su puno „lakši“ od grickalica ostalih vrsta.
Ječam
Možete ga koristiti u kuhanim jelima, kao dodatak jelima te u obliku pahuljica za doručak. Ječam je jeftin, lako nabavljiv te izuzetno zdrav. Bogat je vlaknima te pomaže probavu, čisti organizam, jača kosti, pomaže u snižavanju kolesterola. Oljušteni ječam kakav možemo pronaći u trgovinama bogat je posebno manganom, a od vitamina najzastupljeniji su vitamini B skupine. Raznolike uporabe ječma pogledajte ovdje .