Dva su pitanja najčešći razlozi oklijevanja prilikom upisivanja borilačkih sportova:
- mogu li se borilačkim sportom baviti samo na rekreativnoj razini?
- hoću li se ozlijediti?
S obzirom na to da je rekreativno bavljenje borilačkim sportom u zadnje vrijeme postalo dosta popularno sve je više sportskih udruga i klubova koji su otvorili mogućnost rekreativnog bavljenja nekim od borilačkih sportova. Ozljede u njima, na rekreativnoj razini nisu ništa češće od onih u drugim sportovima, ako ne i rjeđe. Kontekst u kojem se tehnika i kontakt vježbaju osmišljen je tako da se brine za vašu sigurnost.
Borilački sportovi idealan su oblik rekreacije za one koji imaju viška energije, za one koji žele izgubiti kilograme i/ili ojačati muskulaturu tijela, ali i svoje povjerenje u isto. Također su sjajni za izbacivanje nagomilanog stresa i često potiskivane agresije na jedan za tijelo i um konstruktivan način. Bez obzira koji borilački sport odabrali, ovisno o vašim mogućnostima i afinitetima naići ćete na zahtjevne treninge koji će vam omogućiti pomicanje granice vašeg tijela, ali i utjecati na vaš um- do sada nisam upoznala nijednu osobu koja se bavi borilačkim sportom, a da nije istaknula pozitivan učinak koji njegovo prakticiranje ima ne samo na tijelo, već i na psihu. Radi se o kompleksnim fizičkim aktivnostima koje zahtijevaju visok raspon fizičkih mogućnosti – što ne znači da ih trebate izbjegavati ako niste u kondiciji već da će vam njihovo prakticiranje razvijati i utjecati na cijelo tijelo te način na koji ga koristite. Koncept treninga ovisi i o mjestu na kojem se određeni sport trenira, no uglavnom se sastoji od četiri dijela- zagrijavanja i istezanja (priprema tijela za glavni dio treninga ), glavnog dijela treninga koji se sastoji od učenja tehnike (u prazno, na vreći, u paru…), kondicijskog dijela i treninga snage te istezanja na samom kraju. Treba napomenuti da je sparing opcionalan dio treninga koji se primjenjuje tek kada je polaznik sakupio dovoljno znanja te odgovarajuću tjelesnu spremu za isti.
U nastavku donosimo kratki pregled četiri borilačka sporta kojima se možete baviti rekreativno, ali i još nekoliko prijedloga.
Boks je jedna od najstarijih sportskih vještina u kojoj se udarci izvode samo rukama. Cilj je zadati što više udaraca rukama po tijelu i glavi protivnika, odnosno primiti što manje udaraca. Radi se o izrazito aerobnoj aktivnosti koja će razvijati i poboljšati vašu brzinu, agilnost, ravnotežu, eksplozivnu snagu, koordinaciju. S obzirom na to da se radi o individualnom sportom, boks možete trenirati i samo s trenerom/icom ako za to imate mogućnosti, a nemate vremena za grupne treninge.
Tajlandski boks jedna je od popularnijih borilačkih vještina danas, to pogotovo među ženskom populacijom. U njemu se koriste udarci rukama i nogama, te laktovima i koljenima. Radi se o vrlo eksplozivnom sportu koji zahtijeva razvijanje jednako snage koliko i brzine. Kao i većina borilačkih aktivnosti, tajlandski boks aktivirat će sve mišiće u tijelu- dobro ćete se oznojiti, izgraditi muskulaturu cijelog tijela te poboljšati koordinaciju.
Za razliku od prethodna dva udaračka sporta, brazilski je jiu jitsu hrvački sport, odnosno je fokusiran na borbu na tlu sa ciljem dobivanja dominantne pozicije nad protivnikom. Ova je borilačka vještina efikasna za ljude manje konstitucije i snage u kojoj se korištenjem ravnoteže i tehnike može obraniti od većeg i jačeg napadača. Radi se o sportu koji uključuje puno kontakta, a koji je potekao iz modificirane verzije juda.
MMA (mixed martial arts) kao što mu i sam naziv kaže borilački je sport koji se sastoji od kombinacije elemenata drugih pojedinih udaračkih i hrvačkih sportova. Jedna od najvećih prednosti MMA treninga jest povećanje snage velikim dijelom upravo zato jer se koriste tehnike iz raznih drugih borilačkih sportova. Razvijat ćete i respiratornu i kardiovaskulatornu izdržljivost, kao i fleksibilnost i ravnotežu.
Listi rekreativnih borilačkih sportova možemo pridodati još i vrlo dinamični taekwondo, grappling (ujedinjuje sve borilačke sportove bez udaraca ), kempo (tradicionalna borilačka vještina uz elemente meditacije). Izbor je širok i na vama je da odlučite koji vam sport najviše odgovara. U svakom slučaju dobit ćete puno- uz gore spomenute tjelesne benefite, gradit ćete i svoju mentalnu snagu, jačati upornost i samopouzdanje. A ako zatrebate- i znati se obraniti.