Malo koja namirnica je omražena kao soja u ljuspicama. Njena opća percepcija je kao nečeg što je jeftino i nezdravo. Doživio sam da mi ljudi koji puše kutiju cigareta dnevno i jedu crveno meso drže prodike o tome kako soja nije dobra za moje zdravlje.
To su, naravno, gluposti. Priča se da soja djeluje na hormonalnu ravnotežu, smanjuje testosteron kod muškaraca i proizvodi estrogen. To nije točno – to rade mlijeko i mliječni proizvodi. Tvrdi se da soja utječe na kosti – to je točno, jača ih. Žene u studiji koje su uzimale soju umjesto mliječnih proizvoda su imale manje izglede za osteoporozu. Tvrdi se da je prehrana s velikom količinom proteina (sportska prehrana, primjerice) opasna za bubrege. To je točno – ako su proteini životinjskog podrijetla, ali ne i ako su od soje. Evo sjajnog članka koji se bavi zdravstvenim aspektima soje.
Na kraju, javit će se i oni koji ne žele jesti soju jer je većina soje koja se uzgoji u svijetu genetički modificirana. Njima poručujem da u supermarketima postoje sojine ljuspice s certifikatom koji nisu genetički modificirane, a marginalno su skuplje od onih koje nisu certificirane.
Idealna je za početnike u veganskoj prehrani. Ako još niste od onih koji cvatu kad jedu samo kaki i mandarine, ne brinite, možda ćete jednom postati. U međuvremenu, trebate dati tijelu šansu da se privikne na promjenu.
Sad kad smo zdravstvene argumente makli na stranu, vratimo se drugim činjenicama koje idu u prilog sojinim ljuspicama. Prvo, izvanredno su jeftin izvor kvalitetnih proteina. Svima nam prija više proteina – osjećamo se više siti. A ako treniramo, tijelo se brže i bolje obnavlja. Drugo, soja u ljuspicama je jako ukusna ako se pripremi kako treba.
Evo osnovne metode koju ja koristim:
- 1 pakiranje sojinih ljuspica
- 1 povrtna juha u kocki
- 0,75 l vode
Vodu zakuhajte i otopite u njoj kocku. Prelijte ljuspice temeljcem koji ste dobili i ostavite da stoji. Kad je smjesa dovoljno hladna, rukom ocijedite ljuspice, šaku po šaku, i dalje koristite u receptima.
Soja u ljuspicama: lasagne bolognese
Umak bolognese je kao stvoren za sojine ljuspice, pogotovo onima koji su još u tranziciji na veganstvo, tek se privikavaju na nadomjestke za meso i žele okusiti nešto slično mesnim jelima koja su nekad pripravljali. Osobno koristim taj recept, jer je tako ukusan, kad kuham za nevegane. Nitko još nije bio nezadovoljan.
Za bolognese umak:
- soja u ljuspicama, pripremljena prema uputama odozgo
- 2-3 mrkve
- pola korijena celera
- luk
- 6 klinčića
- maslinovo ulje
- konzerva pelata 800g
- malo koncentrata od rajčice
- 2 žlice sojinog umaka
- sol i papar
Nasjeckajte luk, mrkvu i celer na kockice, pa dinstajte na maslinovom ulju 5-10 minuta, dok povrće ne počne venuti. Dodajte pelate i klinčiće, te nastavite kuhati, dok se pelati malo ne raspadnu. Lijepo ih zgnječite viljuškom. Na kraju, umiješajte ljuspice. Popit će puno tekućine, pa po potrebi dolijte malo vode i podesite boju koncentratom od rajčice – želite lijepi crvenkasti umak. Nakon što dodate umak od soje, posolite i popaprite. Računajte na to da morate dobro začiniti umak, jer on mora dati okus i tjestenini.
Za bešamel:
- 3 žlice veganskog margarina (ili druge masnoće)
- 3 pune žlice brašna
- 1 litra nezaslađenog biljnog mlijeka
- muškatni oraščić i sol
Na laganoj vatri otopite margarin i na njemu polako pržite brašno dok ne dobije zlatnožutu boju. Polako dolijevajte biljno mlijeko i miješajte pjenjačom, kako ne bi nastale grudice. Nastavite miješati nakon što ste dolili cijelu količinu mlijeka. Nakon što lagano zavri, bešamel bi se trebao pomalo stisnuti, pa ga skinite s vatre, jer se hlađenjem nastavlja zgušnjavati. Začinite s malo soli i muškatnog oraščića.
Sastavljanje lasagna:
Trebat će vam negdje između 250 i 500 grama tjestenine za lasagne. Na dno posude za pečenje stavite malo umaka. Prekrijte slojem tjestenine za lasagne. Nakon toga stavite sloj umaka, pa nekoliko žlica bešamela. Slažite tako redom, a za kraj ostavite malo veću količinu bešamela, kako bi lasagne dobile lijepu koricu na vrhu.
Pecite na 200 stupnjeva nekih pola sata, dok lasagne ne dobiju zlatnožutu boju. Izvadite ih iz pećnice, izrežite, pa vratite u ugašenu pećnicu na još deset minuta. Tako će se kriške stisnuti i moći ćete ih lijepo vaditi na tanjure.