Samo kad radite za fresh.hr vam se događa da odete na poslovni sastanak i da je prva tema o kojoj se razgovara – đumbir. Upravo to nam se dogodilo jučer – susreli smo se s nekim veoma zanimljivim ljudima, od kojih smo doznali da je hit ove sezone u njihovom uredu đumbir, od kojeg rado kuhaju čaj i primjenjuju ga na druge načine.
Taj naizgled skroman korijen danas je dostupan u svim većim samoposluživanjima po veoma pristupačnim cijenama. Ispod smeđe hrapave kore krije se vlažno i vlaknasto tkivo intenzivnog mirisa. Taj miris koji osjećamo, kao i okus koji lagano pali u nosnoj šupljini, posljedica su brojnih esencijalnih ulja i drugih aktivnih tvari koje đumbir čine izrazito zdravim.
Od poznatih primjena u kućnoj medicini spomenimo onu koja je ovog trenutka možda najaktualnija – prehlade i druge infekcije gornjih dišnih puteva. Đumbir u čaju ili hrani pouzdano otčepljuje nos, a njegova dezinfekcijska svojstva povoljno djeluju na sluznicu grla. Također, ljudi su još prije više tisuća godina shvatili da đumbir smiruje uznemireni želudac i pomaže probavi. To znanje dolazi još iz pradavne ajurvedske medicine, a potvrdila ga je i suvremena medicina. Neke studije na stanicama raka pokazale su da đumbir inhibira njihovu diobu i širenje, pa se trenutno istražuje postoji li mogućnost da ga se pretvori u lijek protiv te teške bolesti.
Đumbir se tradicionalno koristi kao začin u gotovo svim azijskim kuhinjama, Indijci i Filipinci ga vole u čaju, a Japanci ga poslužuju ukiseljenog, uz sushi, kako bi pročistili nepce između dvaju različitih komada hrane.
Svakako još treba i napomenuti da je u većini slučajeva bolje koristiti svježi đumbir. Onaj u prahu je mnogo jačeg okusa jer je koncentriran, i u načelu je dobar samo za kekse i kolače.
Evo tri ideje kako pripremiti đumbir:
1. Začiniti variva i umake
Đumbir je začin koji daje specifičan i veoma ugodan okus varivima i umacima od povrća. Lijepo se slaže s kuminom, korijanderom, kurkumom i crnim paprom.
Važno je samo minutu-dvije ga pržiti na masnoći, bilo prije dodavanja luka i češnjaka, primjerice, ili posebno na tavi prije nego ga ubacite u grah varivo ili neko slično jelo.
Na fotografiji je predivan sabji (indijsko gusto varivo od povrća) sa slanutkom i patliđanom koji smo pripremili prema ovom receptu.
2. Čaj od đumbira
Omjer je po prilici komad veličine palca na tri decilitra vode – stavite u vodu narezani đumbir i pustite da provri. Nakon toga kuhajte pet minuta. Dobit ćete sjajan ljuti čaj koji otčepljuje sinuse i smiruje želudac. Izvrstan za hladne dane.
Po želji ga možete zasladiti, a ako ga ohladite u hladnjaku dobit ćete izvrstan hladni čaj/sok od đumbira.
3. Smoothie od kruške i đumbira
Neki okusi jednostavno prijaju jedni uz druge. Kikiriki i čokolada. Rajčice i bosiljak. Jedna od tih kombinacija je kruška i đumbir. To jednostavno morate probati. Evo recepta za izvrstan i zdravi smoothie:
- 1 kruška
- 1/2 banane
- 5-6 velikih listova rimske salate
- 1 žličica sjeckanog đumbira
- 1,5 dl biljnog mlijeka
Sve sastojke dobro sameljite u blenderu, pa ukrasite sjemenkama chije i konoplje.